Royal String Quartet

Royal String Quartet

Założony w 1998 roku RSQ zyskał reputację jednego z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Prasa określa zespół w samych superlatywach: są znakomici technicznie, na pewno nie brak im młodzieńczej energii, niezaprzeczalnie utalentowany kwartet. Opinie te potwierdzają liczne nagrody zdobyte na międzynarodowych konkursach, m.in. I nagroda i Grand Prix w Casale Monferrato (2000), II nagroda w Krakowie (2003), Nagroda Specjalna Jury w Kuhmo w Finlandii (2004) oraz III nagroda w kanadyjskim Banff (2004). Najbardziej zapadł w pamięć polski Kwartet Royal, którego grę cechuje muzyczna inteligencja i finezja – tak o konkursowych występach RSQ pisano w magazynie The Strad w styczniu 2005 roku. Równie entuzjastycznie przyjmowane są przez krytykę występy zespołu w prestiżowych europejskich salach koncertowych: Ten koncert był dowodem na niezwykłą wszechstronność utalentowanego kwartetu (…) Zespół osiągnął pełnię wyważenia, dobrego smaku i wrażliwości (Daily Telegraph, recenzja koncertu w Wigmore Hall, 2005).

RSQ od początku istnienia miał szczęście uczyć się u wybitnych muzyków. Pierwsze lekcje pobierał w Warszawie u profesorów z kwartetów Camerata i Wilanów. Po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej, w latach 2001-2004 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett. Zespół był również uczestnikiem wielu kursów, pracując z kwartetami Amadeus, Guarneri i Chilingirian.

Od 2004 roku Royal String Quartet jest częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych artystów z całego świata. Promocja ta obejmuje udział w prestiżowych festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu.

RSQ regularnie gości na wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. Są to m.in. Festiwal Mozartowski i Wielkanocny Festiwal Beethovena w Warszawie, a także festiwale BBC Proms, City of London, East Neuk, Lichfield, Aldeburgh, Pulse, Trasimeno – festiwal Angeli Hewitt w Umbrii we Włoszech, Next Generation w Dortmundzie, Musikfesttage we Frankfurcie, Valloires i Classique au Vert we Francji oraz australijski Perth International Arts Festival. Niezwykłym wydarzeniem w karierze kwartetu był też specjalny koncert dla Królowej Brytyjskiej Elżbiety II w Londynie w maju 2004 roku.

Zespół jest twórcą i organizatorem własnego, jedynego w swoim rodzaju, festiwalu muzyki kameralnej Kwartesencja (www.kwartesencja.pl), który odbywa się rokrocznie od 2004 r. w warszawskiej Fabryce Trzciny, a jego dotychczasowe wydania zyskały liczne grono słuchaczy, przychylne recenzje prasy i tytuł Wydarzenia Kulturalnego Roku 2004 przyznany przez miesięcznik Warszawa i Kultura.

RSQ koncertuje z wybitnymi artystami. Są wśród nich: Angela Hewitt, Sir Thomas Allen, Ann Murray, Antoine Tamestit, Christian Polter, Cédric Tiberghien, Martin Fröst, Cédric Pescia, Llyr Williams, Klaudiusz Baran, Tomasz Strahl, Wojciech Świtała, Michał Nagy oraz kwartety Camerata i Psophos. Zespół wielokrotnie występował w Wigmore Hall i Cadogan Hall w Londynie, Bridgewater Hall w Manchesterze, Le Grand Theatre w Bordeaux, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskim Konzerthausie, a także w Studiu im. Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncerty kwartetu transmitowane były przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3 oraz wiele innych rozgłośni europejskich.

Kwartet ma swym dorobku 4 płyty. Haydn, Mozart, Beethoven – debiutancki album nagrany dla firmy Dux, nominowany został do nagrody Fryderyk w 2002 roku. Płyta Astor Piazzolla – Tango, wydana przez Sony Classical, otrzymała nagrodę Fryderyk 2003 w kategorii muzyki kameralnej. Kolejne dwie – z Kwartetami Moniuszki, Szymanowskiego i Bacewicz oraz Kwintetem fortepianowym Zarębskiego (z udziałem pianisty Wojciecha Świtały) – wydane zostały przez firmę BeArTon w 2006 roku.

Więcej informacji na stronie www.royalstringquartet.pl.

2016-11-04T21:16:48+01:00

Tytuł

Przejdź do góry