Artur Ruciński

Artur Ruciński

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. J. Knetiga. Swoje umiejętności wokalne doskonalił pod okiem bułgarskiego tenora Kałudi Kałudowa. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. A. Didura w Bytomiu, Belvedere w Wiedniu (Austria), S. Krushelnickiej we Lwowie (Ukraina), Competizione dell’Opera w Treviso (Włochy). Otrzymał też prestiżową nagrodę Paszport Polityki za rok 2008.

Zadebiutował w 2002 roku na scenie Opery Narodowej w Warszawie w operze Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Jego rola Oniegina uznana przez krytyków za jeden z najlepszych debiutów w sezonie 2001/2002, zaowocowała angażem do wielu kolejnych spektakli: Halki Moniuszki, Damy Pikowej Czajkowskiego, Czarodziejskiego Fletu. Mozarta (wg prasy najlepsza męską rolą sezonu 2005/2006), Mdama Butterfly Pucciniego, Cyruliku Sewilskim Rossiniego, Iwony Księżniczki Burgunda Z. Krauzego, Opowieści Hoffmana Offenbacha i in. Z Op rą Narodową artysta odbył tournee po Japonii ze spektaklem Turandot Pucciniego. Wykonał również par ię Figara podczas gościnnego występu Opery Narodowej we Lwowie.

Od 2001 roku artysta współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną (m.in. role w Czarodziejskim Flecie, Weselu Figara i Cosifantutte Mozarta), z którą odbył wiele tournee po krajach Europy i Japonii oraz z teatrami operowymi kraju; Operą Łódzką (m.in. partia Ricarda w Purytanach Belliniego), Operą Krakowską, (m.in. rola Marcella w Cyganerii Pucciniego, Guglielma w Cosifantutte Mozarta Księcia Jeleckigo w Damie Pikowej Czajkowskiego, Lorda Ashtona w Łucji z Lammermoor G. Donizetti’ego), Operą Wrocławską (Ford w Falstaffie Verdiego. Inne ważne występy w jegokarierze to Marcello w Cyganerii Pucciniego w Varna Opera w Bułgarii, Silvio w Pajacach Leoncavallo w Operze Lwowskiej, Kanc lerz Ping w Turandot G. Pucciniego w Bunka Kaikan (Tokyo).

Równie dobrze Artur Ruciński czuje się w salach koncertowych współpracując z większością filharmonii w Polsce i biorąc udział w wielu festiwalach m.in. Warszawska Jesień, Jana Kiepury w Krynicy, Vivailcanto w Cieszynie, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Występował w wielu krajach Europy m.in. Francji, Niemczech, Hiszpanii, Bułgarii, Słowacji, Japonii. Współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami (m.in. Daniel Barenboim, Valery Giergiev, Neville Mariner, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Jacek Kasprzyk, Tadeusz Kozłowski, Gabriel Chmura, Jose Maria Florencio, Łukasz Borowicz).

Wśród jego wielu nagrań znajdują się m.in. partia Forda w Falstaffie G. Verdiego (album Pol skiego Radia), rola Świadka w operze Ziemia Urlo V. Balakauskasa (światowe prawykonanie) – spektakl nagrany przez TVP2, album Małgorzata Walewska i Przyjaciele – The Best Polish Singers’ (DUX), Czekałem Wieczność – przegląd pieśni polskich i zagranicznych (DUX), album Pieśń Ojczysta (Caritas). W archiwach TVP i innych stacji telewizyjnych istnieje wiele zapisów koncertów i programów muzycznych z je go udziałem.

Od 2009 roku artysta współpracuje ze Stowarzyszeniem Ludwiga van Beethovena.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:54+01:00

Tytuł

Przejdź do góry