Jerzy Maksymiuk

Jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów polskich i niezwykłą osobowością twórczą. Urodził się w roku 1936 w Grodnie. Studiował grę na fortepianie u Jerzego Lefelda, kompozycję u Piotra Perkowskiego i dyrygenturę u Bogusława Madeya warszawskiej PWSM. Jest laureatem Konkursów Kompozytorskich im. G. Fitelberga i im. A. Malawskiego oraz Konkursu pianistycznego im. I.J. Paderewskiego 1972 roku Jerzy Maksymiuk założył Polską Orkiestrę Kameralną. Trzy lata później został pierwszym dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (WOSPR) w Katowicach, z którą odbył wiele tournée po całej Europie i dwukrotnie po tanach Zjednoczonych, oraz dokonał wielu nagrań (płyta z Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego z Konstantym A. Kulką ostała nagrodzona Diapason d’Or). prawdziwym sukcesem okazał się angielski debiut Polskiej Orkiestry Kameralnej (POK). Zaowocował on kontraktem z wytwórnią płytową EMI oraz koncertami na wielu renomowanych festiwalach, otwierając przed Maksymiukiem karierę międzynarodową. Nagrał on z POK dla EMI kilkanaście płyt z muzyką od baroku (m.in. Cztery pory roku Vivaldiego z Krzysztofem Jakowiczem), poprzez Haydna, Mozarta, Rossiniego, Mendelssohna, Griega, Czajkowskiego aż po muzykę współczesną. Zespół i jego szef byli wielokrotnie wyróżniani prestiżowymi nagrodami, m.in. dwukrotnie otrzymali nagrodę krytyków Orfeusz na Festiwalu Warszawska Jesień oraz – również dwukrotnie – Wiener Flötenuhr za nagranie Koncertów fortepianowych Mozarta.

W 1983 roku Jerzy Maksymiuk został pierwszym dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Podczas licznych tournée po Europie dwukrotnie odwiedził z tym zespołem Polskę. Ponadto nagrał dla firmy Hyperion cztery płyty z cyklu Romantic Piano Concerto, a jedna z nich (z Koncertami fortepianowymi No. 1 i 2 Nicolasa Medtnera) otrzymała nagrodę pisma Gramophone jako najlepsza płyta roku 1992. Rok później tę samą nagrodę otrzymała kolejna płyta Jerzego Maksymiuka i BBC Scottish Symphony Orchestra – tym razem za nagranie utworów współczesnego kompozytora szkockiego Jamesa MacMillana. W uznaniu za dziesięcioletnią pracę z tą orkiestrą dyrygent został uhonorowany tytułem Conductor Laureate, a w 1990 roku otrzymał honorowy tytuł Doctor of Letters Strathclyde University w Glasgow. Na początku lat 90-tych współpracował z English National Opera, gdzie przygotował Don Giovanniego Mozarta oraz Zemstę nietoperza Johanna Straussa. Maksymiuk występował gościnnie z tak renomowanymi zespołami jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Izraelska Orkiestra Kameralna, oraz Los Angeles Chamber Orchestra. Jednocześnie stale współpracuje z polskimi zespołami, głównie z Sinfonią Varsovią, której trzon stanowią muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej. Z Sinfonią Varsovią i Piotrem Palecznym nagrał w 2000 roku dla firmy BeArTon album Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina na podstawie Wydania Narodowego pod red. Jana Ekiera, uhonorowany nagrodą Fryderyk 2002 i Złotą Płytą. W rok później w tym samym składzie i dla tej samej firmy zarejestrował album The Best of Paderewski nominowany do nagrody Fryderyk 2001. W 2002 roku dla firmy BeArTon nagrał z Sinfonią Varsovią i Januszem Olejniczakiem album z muzyką Wojciecha Kilara nominowany do nagrody Fryderyk 2002 w kategorii Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej, w roku 2004 za album z muzyką H. M. Góreckiego otrzymał dwie nagrody Fryderyk 2003 w kategoriach: Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej. W 2005 Maksymiuk otrzymał kolejnego Fryderyka za album z muzyką Witolda Lutosławskiego zrealizowany po raz pierwszy w Polsce i na świecie w nowej technologii super-audio.

Maksymiuk jest też kompozytorem (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Ostatnio napisane kompozycje to m.in. oratorium Arbor vitae (2003), cykl pieśni Czerwony księżyc (2004), Szepty i krzyk marzeń – utwór na wiolonczelę i orkiestrę kameralną (2005), Cztery kolory – koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę kameralną (2006), Struny życia – na dużą orkiestrę, organy, perkusję i dzwony kościelne (2007), Muzyka na flet, harfę i orkiestrę (2008), Norwidiana na dwa soprany, mezzosopran i orkiestrę (2008). Artysta został m.in. odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski i medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Victis.

2016-11-04T21:16:57+01:00

Tytuł

Przejdź do góry