Roch Modrzejewski

Roch Modrzejewski

Roch Modrzejewski ukończył z wyróżnieniem studia w klasie gitary prof. Pablo Marqueza w Musik-Akademie der Stadt Basel w Szwajcarii w 2009 roku. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary ad. Michała Nagy, którą ukończył z oceną celującą w roku 2007. W międzyczasie kontynuował swoje studia muzyczne w Weimarze pod kierunkiem prof. Thomasa Miillera-Peringa. Roch jest organizatorem oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Nowohucka Jesień Gitarowa”.

Roch jest laureatem wielu nagród w renomowanych, międzynarodowych konkursach gitarowych odbywających się w Europie i Ameryce Północnej, m.in. w Montrealu (Kanada), Esztergom (Węgry), Erwitte (Niemcy), Bath (Wielka Brytania), Nithingen (Niemcy), Krakowie oraz Krynicy.

Wielokrotnie honorowany był prestiżowymi nagrodami oraz stypendiami przyznawanymi za wybitne osiągnięcia artystyczne, takimi jak Stypendium Twórcze Ministra Kultury RP, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”, Stypendium Rządu Szwajcarskiego oraz Stypendium Fundacji Crescendum Est – Polonia.

Pobierał lekcje mistrzowskie u takich wirtuozów gitary, jak m.in.: Abel Carlevaro (Urugwaj), Carlo Marchione (Włochy), Pavel Steidl (Czechy), Ricardo Galle’n (Hiszpania), Joaquin Clerch (Kuba) i Fabio Zanon (Brazylia). Swoje zainteresowanie muzyką dawną rozwijał podczas lekcji z takimi artystami, jak flecistka Rachel Brown (Wielka Brytania) oraz skrzypek barokowy i dyrygent, Simon Standage (Wielka Brytania). Znajomość muzyki dawnej doskonalił także pobierając lekcje muzyki kameralnej u krakowskiej klawesynistki, prof. Elżbiety Stefańskiej.

Roch Modrzejewski koncertuje w kraju i za granicą, występuje z recitalami oraz jako kameralista podczas cenionych festiwali muzycznych. Koncertował w takich miejscach, jak m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Białoruska Filharmonia Narodowa w Minsku, Sala Hołdu Pruskiego Muzeum Narodowego w Krakowie, Filharmonia Lubelska i Filharmonia Krakowska. Dokonywał także nagrań dla radia itelewizji.

Poza działalnością solistyczną, często występuje jako kameralista, m.in. w duetach z klarnetem, klawesynem, skrzypcami oraz gitarą, a jego szeroki i zróżnicowany stylistycznie repertuar obejmuje dzieła wielkich kompozytorów od renesansu po muzykę współczesną. Koncertuje również jako solista z orkiestrami, wykonując m.in. koncerty Vivaldiego, Hagena, Villa-Lobosa oraz Rodrigo.

W roku 2009 oficyna „Castello” wydała jego solową płytę „Gustoso”, która została później wybrana płytą miesiąca i nagrodzona maksymalną oceną pięciu gwiazdek przez renomowany włoski magazyn gitarowy „Seicorde”. Ermanno Brignolo pisze tam:

Gitarzysta Modrzejewski prezentuje wielką muzyczną wiedzę i nic w jego interpretacjach nie zdradza jego młodego wieku. Ciekawie będzie śledzić rozwój jego kariery: na pewno dostarczy ona bardzo interesujących niespodzianek.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:42+01:00

Tytuł

Przejdź do góry