Adam Kruszewski

Adam Kruszewski

Adam Kruszewski rozpoczął swoje studia wokalne u Bogny Sokorskiej, kontynuując je u Pawła Lisitsiana w Wiedniu, a następnie u Edmunda Kossowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych – w s-Hertogenbosch (Holandia,1987), Rio de Janeiro (1989) i Nantes (1989). Jest także zdobywcąGrand Prix wKonkursieim.Jana Kiepury w Krynicy(1988).

Po studiach związał się z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewał główne partie barytonowe w operach Donizettiego, Mozarta i Rossiniego. Z zespołem tym występował na wielu scenach europejskich. W sezonie 1990/91 był solistą Wiener Kammeroper, kreując tam Malatestę w Don Pasquale Donizettiego i Almavivę w Weselu Figara Mozarta, z którym odbył tournee po Japonii, Korei Płd. i Chinach. Od 1993 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową, śpiewając tu m.in.: Figara w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Adama w Raju utraconym Pendereckiego, rolę tytułową w Macbecie i Anckarströma w Balu maskowym Verdiego, Alberta w Wertherze Masseneta, Sharplessa w Madame Butterfly Pucciniego, Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki, tytułowego Don Giovanniego w operze Mozarta i partię Jaga w Otellu Verdiego.

Artysta współpracował także z paryską Opera Bastille , Szkocką Orkiestrą BBC w Glasgow, State Theatre w Pretorii (RPA) i Operą Narodową w Pradze. Brał udział w krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. W 1992 roku wystąpił w Zabrzu obok Placida Domingo, partnerując mu we fragmentach z Don Carlosa Verdiego i Cyganerii Pucciniego.

Wykonuje z powodzeniem partie solowe w utworach oratoryjnych (Stabat Mater Szymanowskiego, Carmina Burana Orffa, Messa di Gloria Rossiniego VH! Symfonia Mahlera, Les espaces du sommeil Lutosławskiego, Beatus vir Góreckiego). Ma także w swoim repertuarze pieśni Chopina, Moniuszki, Mahlera i in.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2017-09-13T13:34:41+02:00

Tytuł

Przejdź do góry