Szymon Klima

Szymon Klima

Szymon Klima urodził się 18 grudnia 1984 roku w Krakowie. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku ośmiu lat. Jako dziesięciolatek zaproszony został przez amerykańskiego jazzmana, Brada Terry’ego do udziału w koncercie II Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Wystąpił wówczas z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Zbigniewem Wegehauptem i Joachimem Menclem. Jazzowy debiut Szymona został owacyjnie przyjęty przez festiwalową publiczność, a Brad Terry ponownie zaprosił go do koncertu z tym samym składem muzyków oraz holenderskim trębaczem Evertem Hakkema.

W 1998 roku wystąpił jako solista z Stoneleigh Youth Orchestra pod dyrekcją Adriana Browna podczas II Europejskiego Kongresu EuroCass w ramach programu UE “Kaleidoscope”. Dyrygent i orkiestra zaprosili Szymona do wspólnego występu w Londynie w 1999 r., gdzie wykonał koncert G. Finzi’ego na klarnet z orkiestrą. W londyńskiej prasie pojawiły się nagłówki o występie “Prodigy of Poland”, a sam koncert był dużym sukcesem, dając świadectwo o wysokim poziomie polskiej sztuki wykonawczej wśród najmłodszego pokolenia instrumentalistów. Jeszcze w 2000 roku, wybitny brytyjski klarnecista David Campbell tak wspominał jego występ, w specjalistycznym pismie “The Clarinet”, “…One of the highlights was hearing Simon aged 14 playing the Finzi concerto really musically. Simon Klima has great talent and is going to be a top star in the future”.

W lipcu 1 999 roku Szymon wystąpił na światowym Kongresie Klarnetowym w Ostendzie, organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie ICA. W październiku 2001 roku występował jako solista w Koncercie Es-dur C. M. Webera na klarnet i orkiestrę, podczas tournee Krakowskiej Młodej Filharmonii w Belgii i Holandii. Publiczność nagradzała go owacjami na stojąco.

Szymon uczestniczył w lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem uznanych klarnecistów, takich jak: Guy Deplus (2003, 2005), David Campbell (2001).

W dotychczasowej działalności Szymon jako solista występował m.in. z: Sinfoniettą Cracovia, Capellą Cracoviensis, Capellą Bydgostiensis, Polish Chamber Ensemble, Orkiestrą Akademii Bydgoskiej. Występował również z Philippem Cuperem, Davidem Campbellem, José Maria Florêncio, Henri Wojtkowiakiem, Piotrem Tarcholikiem, Stevenem Harlosem, Mariolą Cieniawą, Piotrem Janosikiem, Łukaszem Syrnickim, Arkadiuszem Krupą, Wojciechem Turkiem oraz Krzysztofem Klimą.

Dokonał światowych prawykonań utworów Szczepana Tesarowicza: (2005) “Le paysage avec Lacrimosa” na koncercie poświęconym pamięci M. Stachowskiego w Krakowie, (2006) ”Eine kleine Zauberflute musik” podczas festiwalu “New Faces”, (2007) “Trio Inventio Concertante nr 2”, podczas Koncertu Inauguracyjnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klarnetowej w Krakowie. Kompozytor pisał o Szymonie: “Jego interpretacje są oryginalne, świeże i wykraczające poza wypracowane przez klarnecistów schematy wykonawcze”.

W październiku 2006 roku wraz z Polish Chamber Ensemble dokonał nagrania “live” serenady Es-dur KV 375 W. A. Mozarta oraz muzyki z opery “Czarodziejski Flet” w opracowaniu J. Heidenreicha emitowanego na antenie TVP 3 w dwóch odcinkach. Od tego samego roku jest on pierwszym klarnecistą tego zespołu.

W roku 2010 Szymon wraz z gitarzystą Rochem Modrzejewskim nagrali płytę „Tango”, która została wydana przez wytwórnie BeArTon. Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem wśród krytyków na całym świecie, zarówno na naszym kontynencie, jak i w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:43+01:00

Tytuł

Przejdź do góry