Jan Łukaszewski

Jan Łukaszewski

Dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Od 30 lat kieruje równieź chórem chłopięco-męskim Pueri Cantores Olivenses, współpracuje też z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. W roku 1998 został zaproszony do kierowania gościnnie chórem w Hiszpanii.

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Podstawą jego muzycznej edukacji stały się doświadczenia przejęte od ojca Leona i starszego brata Ireneusza, pogłębione póśniej na Podyplomowym Studium Dyrygenckim pod kierunkiem prof. Jerzego Zabłockiego i prof. Stanisława Krukowskiego. W 1983 objął kierownictwo artystyczne Polskiego Chóru Kameralnego. Jest także wykładowcą Podyplomowego Studium Dyrygenckiego w Bydgoszczy oraz prowadzi interpretacyjne kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą, m. in. w Japonii i we Włoszech. Zajmuje się równieź edukacyjną stroną śpiewu amatorskiego.

W 1999 roku Jan Łukaszewski prowadził wykłady podczas World Symposium on Choral Music w Rotterdamie, w którym uczestniczyło około 5000 dyrygentów. Wielokrotnie zasiadał w jury światowych, renomowanych konkursów chóralnych, m. in. w Japonii, Walii, Włoszech, Szwajcarii i na Litwie.

Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Sch (nberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, R. Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber.

Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, co stało się inspiracją dla wielu kompozytorów do dedykowania zespołowi swoich utworów. Praca z gdańskimi śpiewakami przyniosła także rezultaty w postaci wielu prestiżowych nagród, otrzymywanych na międzynarodowych konkursach chóralnych, nagrań kilkudziesięciu płyt CD oraz rejestracji archiwalnych dla radia i telewizji w Polsce i za granicą.

Jan Łukaszewski jest laureatem m. in. Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1991), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (1994), prestiźowej Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego (1999) oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2000).

2016-11-04T21:16:44+01:00

Tytuł

Przejdź do góry