Ewa Pobłocka

Ewa Pobłocka

Ewa Pobłocka – laureatka 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina [1980].

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Studia muzyczne odbyła w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Śliwińskiego i prof. Jerzego Sulikowskiego, zakończone dyplomem z wyróżnieniem [1981]. Studia podyplomowe kontynuowała w Hamburgu pod kierunkiem Conrada Hansena [1979–1982]. Korzystała z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera [1977], Tatiany Nikołajewej [1981] i Marthy Argerich [1981].

Występy rozpoczęła w duecie z matką, wybitną śpiewaczką Zofią Janukowicz-Pobłocką [1970]. W 1977 roku została laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. G. Viottiego w Vercelli, dwa lata później [1979] otrzymała złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux.

Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także obu Amerykach, Chinach, Indonezji, Republice Południowej Afryki, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Oklaskiwano ją m.in. w Herkules-Saal w Monachium, Musikhalle w Hamburgu, Auditorio Nacional w Madrycie, Barbican Centre i Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Lincoln Center w Nowym Jorku, Glenn Gould Studio w Toronto. Była solistką London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerischers Rundfunkorchester, Niederösterreichisches Tonkünstlerorchester, Sinfonii Varsovia, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wielokrotnie odbywała tournée jako solistka Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda i Antoniego Wita.

Artystka z powodzeniem uprawia muzykę kameralną, często koncertując m.in. z Kwartetem Âląskim. Ze szczególnym upodobaniem występuje ze śpiewakami: Jadwigą Rappe, Olgą Pasiecznik, Ewą Podleś.

Dokonała szeregu prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych m.in. Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika [polskie prawykonanie, pierwsza rejestracja z London Symphony Orchestra pod dyrekcją kompozytora], Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego [pierwsze polskie nagranie z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją kompozytora], Koncertu fortepianowego Pawła Szymańskiego dedykowanego pianistce, a powstałego na zamówienie Radia Francuskiego [prawykonanie w Paryżu na festiwalu Présences] oraz Koncertu fortepianowego Pawła Mykietyna [1997] również jej dedykowanego.

Ewa Pobłocka współpracuje z wieloma radiofoniami europejskimi, nagrała ponad 40 płyt m.in. dla Polskich Nagrań Muza, Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Conifer Records, CD Accord, BeArTon, z których wiele uzyskało nagrody i entuzjastyczne oceny krytyków. Ostatnie jej realizacje płytowe to komplet utworów fortepianowych Edwarda Griega, utwory solowe Johannesa Brahmsa, Roberta Schumanna i komplet pieśni Fryderyka Chopina. W 2010 roku ukazał się zrealizowany przez artystkę album z m.in. Mazurkami i Sonatą c-moll Chopina na fortepianie historycznym [Pleyel, 1848] w wydawanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina serii The Real Chopin.

Artystka jest cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Prowadziła kursy mistrzowskie w Kanadzie, Wietnamie i Japonii. Jest także gościnnym profesorem na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki Geidai w Tokjoo i Nagoi.

Była jurorem konkursów pianistycznych krajowych i zagranicznych.

Laureatka dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2004 roku, odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku Prezydent RP nadał jej tytuł profesora.

2016-11-04T21:16:54+01:00

Tytuł

Przejdź do góry