Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej Kulka

Urodził się w 1947 r. w Gdańsku. Pracował pod kierunkiem prof. Stefana Hermana w Liceum Muzycznym i Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. W 1971 r. uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych z najwyższym wyróżnieniem.

W roku 1964 brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Nicolo Paganiniego w Genui. Otrzymał tam dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium. Od tej pory rozpoczyna się jego międzynarodowa kariera.

Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). Grał z takimi orkiestrami jak np. Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Konzertgebau Amsterdam, English Chamber i inne. Występuje na festiwalach muzycznych jak w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i w wielu innych. W roku 1970 brał udział w festiwalu muzycznym poświęconym Ludwikowi van Beethovenowi w jego 200-letnią rocznicę urodzin.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym znajdują się koncerty skrzypcowe: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartoka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego i in. Nagrał też wiele sonat i utworów wirtuozowskich. Uprawiał również kameralistykę. Brał także udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński i in.). Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia, a za dwa koncerty Szymanowskiego – Grand Prix du Disque (Paryż 1981).

Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie pod batutą kompozytora. Brał udział w wielu tournées zagranicznych z polskimi orkiestrami. Jest związany bezpośrednio z Filharmonią Narodową gdzie od 1984 roku pełni funkcję solisty. Z tą orkiestrą pod batutą Witolda Rowickiego a później Kazimierza Korda objechał wielokrotnie niemal cały świat. Od 1994 r. jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:53+01:00

Tytuł

Przejdź do góry