Yuko Kawai

Yuko Kawai

Urodziła się w Nagoi (Japonia). Gra na fortepianie od piątego roku życia. Uczyła się w Okazaki w prefekturze Aichi. W trakcie studiów podyplomowych w Aichi została zauważona przez przebywającego wówczas w Japonii prof. Jana Ekiera. Rezultatem spotkania był przyjazd pianistki do Polski w 1991 roku, kontynuacja studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Ekiera i uzyskanie dyplomu tej uczelni w 1994 roku.

W 1995 Yuko Kawai zdobyła III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach. W październiku tego samego roku wzięła udział w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im Fr. Chopina w Warszawie. Pomimo, że nie została laureatką, zdobyła uznanie jurorów, publiczności oraz krytyków muzycznych. Tuż po konkursie ukazały się artykuły poświęcone jej grze, m.in. publikacje znanego krytyka Janusza Ekierta (Gasną gwiazdy i Krajobraz po bitwie) a w I Programie Polskiego Radia – specjalny program poświecony artystce. W lutym i marcu 1996 roku odbyła, złożone z czternastu koncertów, tournee po Polsce.

Yuko Kawai prowadzi intensywną działalność koncertową; występuje w Polsce, Japonii i innych krajach. Jako pierwsza zaprezentowała światowe prawykonanie Koncertów fortepianowych e-moll i f-moll Chopina w wersji na jeden fortepian według Wydania Narodowego. Od 2001 roku pierwszy raz na świecie daje serię recitali dziel wszystkich Fryderyka Chopina w oparciu o Wydanie Narodowe. Często zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Tokio (1999-2003).

Dokonała licznych nagrań płytowych dla wytworni: Platz, Imagine oraz BeArTon. Jej utrwalone na płytach interpretacje muzyki Chopina są wysoko cenione, m.in. japoński miesięcznik muzyczny CHOPIN uznał jej nagranie Sonaty h-moll Chopina (album BeArTon-u Lento…i inne utwory) za jedną z najlepszych zarejestrowanych fonograficznie interpretacji tego utworu, a japoński miesięcznik Record Art bardzo wysoko ocenił jej wszystkie dotychczas wydane płyty.

Yuko Kawai od ponad 10 lat prowadzi także działalność publicystyczną, pisząc regularnie dla najważniejszych japońskich czasopism muzycznych artykuły o muzyce Chopina

2016-11-04T21:16:46+01:00

Tytuł

Przejdź do góry