Chór Polskiego Radia

Chór Polskiego Radia w Krakowie

Chór Polskiego Radia w Krakowie – został założony w 1948 roku przez Jerzego Gerta. Następnie z chórem pracowali: Alojzy Kluczniok, Tadeusz Dobrzański, Adam Pałka, Jerzy Kurcz, Maciej Ogarek, Stanisław Krawczyński, Bronisława Wietrzny, Małgorzata Orawska. Od początku istnienia do roku 1994 chór stanowił integralną część zespołu Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji. Od stycznia 1995 roku działa samodzielnie w Polskim Radio a dyrektorem i kierownikiem artystycznym jest Włodzimierz Siedlik.

Repertuar zespołu obejmuje zarówno muzykę a cappella, jak i wokalno instrumentalną, utwory reprezentujące wszystkie style i epoki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Poza działalnością koncertową chór dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Zespół wielokrotnie brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów współczesnych (m.in. Trzy poematy Henri Michaux Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją kompozytora, utwory Krzysztofa Pendereckiego) oraz w licznych festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Poznań ska Wiosna Muzyczna, , Muzyka w Starym Krakowie, Rossini Opera Festival, Settimana di Monreale, Le Festival de la Musique Contemporaine Centre Pompidou, Oratorio und Cantata Festival Ratzeburg). Na przełomie 2000 i 2001 r. wraz z Israel Kibbutz Orchestra, chór wziął udział w tournee koncertowym wykonując: Stabat Mater K. Szymanowskiego, Mszę c-moll W. A. Mozarta, Stabat Mater F. Schuberta pod dyrekcją Avi Ostrowskiego. W listopadzie 2001 roku uczestniczył w Festiwalu Europalia 2001 w Brukseli, gdzie wraz z NOSPR wykonał Stabat Mater K. Szymanowskiego pod dyrekcją Antoniego Wita. Jako jeden z nielicznych zespołów, chór posiada w swoim repertuarze operę Mojżesz i Aaron Arnolda Schónberga. W 1998 roku został zaproszony przez Staatstheater w Darmstadt do wspólnego wystawienia tego dzieła.

Włodzimierz Siedlik absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z najwyższym wyróżnieniem), Instytutu Liturgicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy od 1995 roku pełni funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Chóru Polskiego Radia w Krakowie.

W marcu 1990 roku został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chórów w Poznaniu. W latach 1990 – 1992 był dyrektorem Centrum Paderewskiego w Tarnowie. Od 1994 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Liturgicznym PAT w Krakowie. Podczas swojej pracy dyrygenckiej z Chórami: Cantus, Psalmodia PAT,Chórem Męskim UJ otrzymał wiele nagród i wyróżnień polskich i zagranicznych. W 2000 rz okazji jubileuszu 75. Polskiego Radia, odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi .W 2001 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury przyznawaną przez Kapitułę pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:42+01:00

Tytuł

Przejdź do góry