Stanislav Bunin

Stanislav Bunin

Urodzony w Moskwie Stanislav Bunin pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych. Jego dziad Henryk Neuhaus, spokrewniony z Karolem Szymanowskim, był wybitnym pianistą i pedagogiem, nauczycielem Swiatosława Richtera i Emila Gilelsa. Ojcem artysty był znany pianista Stanisław Neuhaus, matką była również pianistka, wykładająca w Moskiewskim Konserwatorium.

Mając 6 lat Stanisław wstąpił do Centralnej Szkoły Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium. W wieku 17. lat został najmłodszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Marquerite Long / Jaques Thibaud w Paryżu. W 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fr. Chopina w Warszawie.

Od 1991 obok swojej działalności w Japonii, artysta regularnie odwiedza z recitalami Wiedeń, Salzburg, Monachium, Frankfurt, Mediolan, Rzym, Paryż, Zurich, Genewę, Londyn, Sztokholm, Amsterdam. Koncertuje ze słynnymi orkiestrami: Orchestre Nationale de France z George Pretre, The Boston Symphony z Davidem Zinmanem, Monachijską Filharmonią, Tonhalle w Zurichu z Janem Krenzem, warszawską Filharmonią Narodową z Kazimierzem Kordem, Accademia di Santa Cecilia z Daniele Gatti, I Solisti Veneti z Claudio Scimone, London Philharmonic Orchestra z Franzem Welser -Möst, Filharmonikami Berlińskimi pod Christianem Thielmannem.

Dla znanych wytwórni płytowych: Deutche Grammophone, Sony, RCA, Toshiba EMI Stanislav Bunin dokonał licznych fono- i video-graficznych rejestracji swoich wykonań. Wiele z nich uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. W 1987 roku otrzymał Japan Grand Prix za nagrania Fr.Chopina, w 1988 – Grand Prix du Disque za utwory Debussy’ego, w 1990 – Japan Gold Disc za recital Bachowski i kameralne koncerty Mozarta.

Od 1999 roku poświęca wiele uwagi muzyce chopinowskiej dając recitale we Włoszech, Korei Płd, Francji, Niemczech, Argentynie, Brazyli, Japonii i w Polsce. Za wykonania utworów Fr. Chopina w 1999 roku we Włoszech, otrzymał specjalną ngrodę Viotti d’Oro.

Wiele czasu artysta poświęca także działalności charytatywnej inicjując różne przedsięwzięcia na rzecz osieroconych dzieci. Założył też Stanislav Bunin Enterprise z siedzibą w Japonii, którego zadaniem jest wspieranie utalentowanych dzieci.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:41+01:00

Tytuł

Przejdź do góry