Krzysztof Jabłoński

Krzysztof Jabłoński

Urodził się we Wrocławiu w roku 1965. W wieku lat 6 rozpoczął naukę gry na fortepianie u Janiny Butor. Pod jej kierunkiem zdobył szereg nagród w konkursach krajowych, stypendiów (m.in. Towarzystwa im. F. Chopina), a w wieku lat 12 zagrał po raz pierwszy z orkiestrą. W roku 1980 – jako najmłodszy uczestnik – zajął piąte miejsce na Międzynarodowym Konkursie Premio Dino Ciani w Mediolanie, po którym Nikita Magaloff (przewodniczący jury) zaprosił go do udziału w swoich kursach mistrzowskich w Genewie. W latach 1983-1986 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego.

Artysta jest laureatem III Nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (1985) oraz szeregu nagród głównych na międzynarodowych konkursach pianistycznych (lata 1988-1992) w: Palm Beach (USA), Monza (Włochy), Dublinie (Irlandia), Tel-Avivie (Izrael) – Złoty Medal A. Rubinsteina, Nowym Jorku – Nagroda specjalna im. Jorge Bolet’a, Calgary (Kanada).

Intensywna działalność koncertowa na estradach całego świata, jaką rozpoczął w roku 1985 trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Do niezwykłych wydarzeń artystycznych w karierze Jabłońskiego należy współpraca z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w latach 1999-2006 w ramach której wykonywał muzykę do spektaklu baletowego Fortepianissimo oraz oryginalną wersję dramatu lirycznego C. Debussy’ego Peleas i Melizanda. W 2005 roku Jabłoński wykonał Wariacje op. 2 Chopina na historycznym fortepianie (Erard) w Filharmonii Narodowej w Warszawie z Orchestra of the 18th Century pod dyrekcją Fransa Brüggena. Występy z Berner Symphonie-Orchester (Chopin, Dohnanyi), Jenaer Philharmonie (Ravel), Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR (Mendelssohn), wykonanie I Koncertu Szostakowicza z Festival Orchestra podczas Grand Teton Music Festival w USA oraz Prometeusza Scriabina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Andrey’a Boreyko, należą do najważniejszych wydarzeń artystycznych K. Jabłońskiego ostatnich lat.

Artysta jest założycielem duetu Chopin Duo (z T. Strahlem – wiolonczela), a od 2005 roku członkiem Kwintetu Warszawskiego.

Nagrywa dla radia i telewizji w wielu krajach. Ma w dorobku wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i w Polsce. Na podstawie Wydania Narodowego Dzieł F. Chopina w redakcji prof. J. Ekiera dla firmy BeArTon zarejestrował komplety Etiud, Preludiów, Impromptus, a także Wariacje op. 2 Rondo á la Krakowiak op. 14.

Artysta zajmuje się także pedagogiką. Prowadził klasy fortepianu w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i Katowicach. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie oraz bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2005 roku był jurorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, International F. Chopin Piano Competition in Asia oraz The Seventh National Chopin Piano Competition of the United States.

Dodatkowe informacje: www.krzysztofjablonski.com lub www.pianoart.com

2016-11-04T21:16:53+01:00

Tytuł

Przejdź do góry