Janusz Olejniczak

Janusz Olejniczak

Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych pianistów polskich. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych: Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Alfredo Caselli w Neapolu. Urodził się we Wrocławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ¸odzi. Kontynuował ją w Warszawie u Luizy Walewskiej, następnie u Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. W tym czasie koncertował już w kraju i za granicą – m.in. na MIDEM w Cannes. W latach 1971–73 studiował w Paryżu pod kierunkiem Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego. Po powrocie do kraju ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie Barbary Hesse-Bukowskiej, kontynuując jednocześnie studia u Wiktora Mierżanowa.

Artysta występował niemal w całej Europie, Japonii, Australii i Ameryce. Grał pod batutą m.in. Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Charlesa Dutoit, Jacka Kaspszyka, Wojciecha Michniewskiego, Kazimierza Korda i Grzegorza Nowaka. Prowadził kursy Mistrzowskie w Kanadzie i Japonii, a także zajęcia ze studentami Akademii Mozartowskiej.

Janusz Olejniczak dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych w kraju i za granicą m.in. dla wytwórni: Polskie Nagrania, Selene, Tonpress, Camerata, Pony Canyon, Opus 111, BeArTon i CD Accord. Jego utrwalone na płytach interpretacje muzyki Chopina otrzymały szereg prestiżowych nagród m.in. Złotą Płytę (recital chopinowski), Nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 95, Płytę Roku magazynu Studio (Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Grzegorza Nowaka) oraz „Fryderyk 2002” i nominację do tej nagrody w kategorii Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej za album Polonezów nagrany dla firmy BeArTon w serii Wydania Narodowego utworów Chopina. Nominację w tej samej kategorii i tym samym roku pianista otrzymał za nagranie – z Sinfonią Varsovią pod batutą Jerzego Maksymiuka – Koncertu fortepianowego W. Kilara. W roku 2004 album firmy BeArTon muzyki H.M. Góreckiego z Koncertem fortepianowym i Requiem dla pewnej polki kompozytora w wykonaniu J. Olejniczaka i Sinfonii Varsovii po dyrekcją Jerzego Maksymiuka otrzymał nagrodę „Fryderyk 2003” w kategoriach Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej

Repertuar pianisty obejmuje utwory od baroku do muzyki współczesnej. Występuje on równie chętnie jako solista jak i kameralista. Jego fascynująca osobowość oraz opinia niezrównanego interpretatora muzyki Chopina sprawiły, że został zaproszony do filmu Andrzeja żuławskiego La note bleu, w którym z powodzeniem zagrał rolę Fryderyka Chopina. Janusz Olejniczak nagrał także utwory kompozytora na ścieżkę dźwiękową filmu Chopin, pragnienie miłości w reżyserii Jerzego Antczaka (2001) oraz wszystkie utwory Fryderyka Chopina wykorzystane w filmie Romana Polańskiego Pianista, nagrodzonym Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes (2002).

Według opinii krytyków Janusz Olejniczak jest artystą o niezwykłej wrażliwości i nienagannym warsztacie pianistycznym. Jego interpretacje są sugestywne i logiczne, choć oparte na natchnieniu, a nie chłodnej kalkulacji.

Do jego ulubionych kompozytorów należą: Beethoven, Schumann, Schubert, Chopin, Ravel, Prokofiew.

2016-11-04T21:16:53+01:00

Tytuł

Przejdź do góry