Polski Chór Kameralny
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis założony przez Ireneusza Łukaszewskiego w roku 1978 z siedzibą w Gdańsku, szybko zyskał opinię jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych chórów kameralnych Europy. Dowodem tego są liczne pierwsze nagrody międzynarodowych konkursach (m.in. w Tours, Montreux, Wiedniu i Takarazuka w Japonii). Od 1983 r. zespół pracuje pod dyrekcją artystyczną Jana Łukaszewskiego.
Obecnie Chór daje rocznie kilkadziesiąt koncertów z różnymi programami. Zespół, składający się z 24 zawodowych muzyków, stawia sobie za cel nadrzędny regularną pracę na instrumentalnym, „orkiestralnym” poziomie. Efektem tego jest doskonałe opanowanie aparatu wokalnego, umożliwiające realizację wszystkich technicznych i artystycznych wymogów partytury.
Zainteresowania tego wszechstronnego zespołu (skupiającego doskonałych profesjonalistów) koncentrują się głównie na muzyce a cappella, z powodzeniem wykonującego zarówno utwory romantyczne, jak i współczesne. Wielu wybitnych kompozytorów dedykuje zespołowi swoje kompozycje. W jego repertuarze, obok licznych prawykonań, znajdują się m. in. formy oratoryjne, wykonywane z wykorzystaniem instrumentów z epoki, oraz utwory muzyki odległych kultur, np. dzieła japońskiego kompozytora Toru Takemitsu. Na uwagę zasługuje udział gdańskich śpiewaków w premierze i spektaklach opery Wyrywacz serc Elżbiety Sikory w warszawskim Teatrze Wielkim. Zespół chętnie bierze także udział w eksperymentach; w 2001 roku wystąpił w pierwszym na świecie wykonywanym na żywo koncercie internetowym, podczas którego prawykonał utwór Ad Laudes, specjalnie na tę okazję napisany przez Stanisława Morytę.
Chór koncertuje z polskimi orkiestrami filharmonicznymi i renomowanymi zespołami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Amadeus (Poznań), Batzdorfer Hofkapelle (Drezno), Barockorchester Sans Souci (Berlin) i Neue Düsseldorfer Hofmusik. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach w Warszawie (Warszawska Jesień), Wrocławiu (Vlatislavia Cantans), Salzburgu, Dreznie, Berlinie i Tokio. Koncertuje po całej Europie, a takźe w USA i Japonii. Z Chórem gościnnie współpracują wybitni dyrygenci Uwe Gronostay i Eric Ericson.
W ciągu ćwierć wieku działalności chór nagrał kilkadziesiąt płyt CD, kaset magnetofonowych i video, utrwalił dziesiątki godzin muzyki dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym kompletne nagranie 68 Offertoriów Giovanniego P. da Palestriny), zarejestrował takźe szereg nagrań dla Bayerischer Rundfunk, Hessischer Rundfunk, Sender Freies Berlin i Westdeutscher Rundfunk. Za nagrania albumów: Antiphonae Pawła Łukaszewskiego oraz antologię XXIst Century Polish Choral Music zespół otrzymał nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”
Obok działalności artystycznej chór organizuje międzynarodowe sympozja, konkursy kompozytorskie i festiwale. W roku 1998 zespół otrzymał Medal Stolema za promowanie kultury kaszubskiej i pomorskiej, a w 1999 – Medal Księcia Mściwoja II za zasługi dla Miasta Gdańska w kraju i za granicą.