Tomasz Strahl

Tomasz Strahl

Obecnie najmłodszy profesor sztuk muzycznych w Polsce. Ukończył w 1989 roku Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta rządu austriackiego odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Studiował również kameralistykę.

Artysta jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Poznaniu, Warszawie oraz m.in. I Nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w hiszpańskim San Sebastian w roku 1991. Otrzymał również nagrodę-stypendium polsko-japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.

Koncertował pod batutą takich dyrygentów jak: M. Błaszczyk, A. Boreyko, ∑. Borowicz, H. Czyż, Ph. Entremont, J. M. Florencio, Cz. Grabowski, J. Kosek, J. Maksymiuk, W. Michniewski, M. Nałęcz-Niesiołowski, K. Penderecki, M. Pijarowski, P. Przytocki, Z. Rychert, J. Salwarowski, T. Strugała, J. Swoboda i T. Wojciechowski, S. A. Wróblewski. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami jak: NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Sofijska, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna i niemal wszystkie orkiestry filharmoniczne w Polsce. Współpracuje z wybitnymi solistami, oraz z Kwartetem Wilanów, Kwartetem Âląskim, Royal String Quartet, Kwartet Prima Vista.

Występował w Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St. John’s Smith Square w Londynie, Art Center w Tel Avivie, Toppan Hall w Tokyo, L’Auditorii w Barcelonie, w Sali im. Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournées po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Wziął udział w przedstawieniu Fortepianissimo w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jest gościem festiwali: Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie, Bravo Maestro, Festiwal w Guadix w Hiszpanii, Chopin a Paris w Paryżu, Cello Festival w Caracas, Festiwal w Busku Zdroju, Festiwale im. F. Chopina w Dusznikach Zdroju i Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Organowy w Kamieniu Pomorskim, Bydgoski Festiwal Muzyczny. W 1993 r. wykonał Koncert wiolonczelowy W. Lutosławskiego w obecności kompozytora, a w roku 2005 artysta prawykonał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia II Koncert wiolonczelowy Piotra Mossa na Festiwalu Prawykonania. W 2006 roku z tą samą orkiestrą zarejestrował odnaleziony, słynny koncert Z. Stojowskiego.

T. Strahl jest współzałożycielem Chopin Duo wraz z pianistą Krzysztofem Jabłońskim. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje wiele płyt CD zarejestrowanych dla Pony Canyon, CD Accord, Polskiego Radia, Pavane Records, Gema Stereo, Pol-Music, Acte Prealable oraz Sony Classics. Artysta był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Jest także laureatem Fryderyka 2003.

Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii (Kyoto University of Arts) oraz w Ameryce Południowej. W czerwcu 2001 otrzymał tytuł profesora. Prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. W 2005 roku artysta dał cykl wykładów i wykonał kilka koncertów podczas prestiżowej Akademii Międzynarodowej Wien, Prag, Budapest, 05.

Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm – Norymberga 1778.

Płyty artysty nagrane przez BeArTon

Artyści na płytach nagranych przez BeArTon

2016-11-04T21:16:44+01:00

Tytuł

Przejdź do góry